iPhone Fiyatlarında Düşüş

Apple 5 Eylülde yaptığı sunumda iPhone fiyatlarını 599$ dan 399$ a düşürdüğünü açıklamış.

5 Eylülde aslında iPod ve iPhone şovu harici pek bişey olduğu söylenemez. 5 Eylül de başka ne olduğunu merak ediyorsanız, buradan (Türkçe) öğrenebilirsiniz.

Mesele bundan daha önemli. Daha ürün çıkalı 2 ay oldu ki, fiyatları %33 aşağı çekildi.

Almayı düşündüğüm bir oyuncak. Elektronik ürünlere verdiğiniz parayı tabiri caizse zaten çöpe atıyorsunuz. Daha garanti süresi dolmadan satmaya kalksanız %50 aşağı fiyata anca müşteri bulursunuz. Aldığınız ürünün eskidiğinden değil, yeni modellerinin çok kısa sürede çıkmasından kaynaklanan bir durum. Fakat 3 günde yarım milyon satan bir ürünün fiyatının 2 ay içerisinde %33 düşmesi gerçekten düşündürücü.

Bu fiyat düşmesinin sonucu olarak, iPhone satın alan Apple müşterileri isyan etmiş ve Steve Jobs’a mektuplar yağdırmış. Steve Jobs da iPhone’u eski fiyattan alan herkeze 100$ lık hediye çeki sözü vermiş.

Arada 100$ değil, 200$ fark var. Bu verilen çek müşterilerin zararını karşılamıyor. Biz buna zararı geri ödeme değilde, “teselli ikramiyesi” desek daha makbul olcak.

Şunu da düşünmek lazım, benzeri durumlar Nokia, Sony, Motorolla müşterilerinin de başına geliyor. Gidip 800-900 YTL bir cep telefonuna para veriyorsunuz, 6 ay geçmeden fiyatı %20-%30 düşüyor. Başka bir şirketten geri ödeme veya çek ödemesi yapıldığını görmedim.

Apple tuhaf şirket yahu. Yada müşterileri tuhaf insanlar.

Benzer Yazılar

Yorum eklemek için çok geç, 06-09-2008 tarihinde yoruma kapatıldı.